Türkiye Üretecek, Esnaf Şenlenecek!

Vatan Partisi Karşıyaka İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği Karşıyaka Esnaf Kurultayı, geçtiğimiz gün Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi’nde Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dr. Serhan BOLLUK, KASİAD Başkanı Süleyman ÖZSAKALLI, ŞEFİYAD Başkanı Kenan KAHRAMAN, Esnaf Hakan SOLAK ve Sigortacı Cem ZEREN’in konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştirildi.

“TÜRKİYE’NİN AMENTÜSÜ: TASARRUF, YATIRIM, İSTİHDAM, ÜRETİM”

Toplantıda söz alan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dr. Serhan BOLLUK, Türkiye’yi içinde bulunduğu zor koşullardan kurtaracak programın Vatan Partisi’nin Üretim Devrimi programı olduğunu vurgulayarak, “Tasarruf, yatırım, istihdam ve üretim birkaç sene öncesine kadar sadece parti programıydı ama artık bir amentü! Çünkü Türkiye üretime mecbur” şeklinde konuştu. Bolluk, Türkiye’nin bir Ekonomik Kurtuluş Savaşı sürecinde olduğunu hatırlatarak, “Türkiye çok ciddi bir dönemin içine girdi. Bunu hepimiz yakından görüyoruz. Türkiye’de bir yangın var! Sorunlar ağır fakat çözüm için iyimseriz” dedi.

“KONTROLLÜ KAMBİYO ZORUNLULUK HALİNE GELDİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın “Kambiyo rejimi zırvadır” açıklamasına karşı çıkan Bolluk içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda kontrollü kambiyonun zorunluluk olduğunu söyledi. Serhan Bolluk, “Esas mesele doların fiyatı değil bu fiyatlardaki istikrarsızlık. Bu şartlarda kontrollü kambiyo zaruri bir durumdur. Önümüzde radikal hamlelerle aşılması gereken bir dönem var” dedi.

VATAN PARTİSİ’NDEN “MİLLİ DİRENME EKONOMİSİ” PROGRAMI

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bolluk, ülkenin ekonomik koşullarının hızla iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, Vatan Partisi’nin Milli Direnme Ekonomisi ismini verdiği 4 maddelik programı Karşıyaka esnafına sundu. Bu 4 önceliğin, gıda güvenliği, güvenliğin güvenliği, sağlığın güvenliği ve eğitimin güvenliği olduğunu söyleyen Bolluk, “Bugün esas öncelik bağımsız bir Türkiye yaratmaktır. Bunun için öncelikle ekonomide milli direnme mevziine gelinmelidir. Gıdanın güvenliğini sağlayacağız yani tarım üretimini, gıda sanayini güçlendireceğiz. Güvenliğin güvenliğini sağlayacağız yani milli savunma sanayimizi güçlendirecek, FETÖ ve PKK’ya karşı mücadelenin en önünde yer alacağız. Sağlığın güvenliğini sağlayacağız. Sağlık hizmetlerine yatırımı artıracağız. Son olarak eğitimin güvenliğini sağlayacak ve milli eğitim hizmetlerimizi geliştireceğiz” dedi.

KASİAD’TAN ÜRETİM VURGUSU

Karşıyaka Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Süleyman ÖZSAKALLI, esnafların sorunlarını dile getirerek en önemli çözümün ise üretmek olduğunu belirtti. Özsakallı konuşmasında, “Çok doğru bir teşhis koyuyor Vatan Partisi: üretim! Bugün Türkiye’nin esas çıkış yolunu üretmek sağlayacaktır” dedi.

“KÜÇÜK ESNAFI KORUMAK ZORUNDAYIZ”

KASİAD Başkanı Özsakallı, küçük esnafın en büyük probleminin küresel rekabetin yeterliliklerini karşılayamamak olduğunu söyleyerek, “Küçük esnafı bitirmeye yönelik zincir marketlerin, satışlarının sınırlandırılması gerekiyor. Bu marketlerde mobilyadan tutun makarnaya kadar her ürün satılıyor. Böyle bir yelpaze olmamalı. Zincir market satışlarına denetim getirilmelidir” dedi. Özsakallı, davetlileri “Alışverişinizi mahalle bakkalınızdan, kasabınızdan yapın. Küçük esnafımıza sahip çıkalım. Çünkü başımız sıkıştığında onların kapısını çalacağız” diyerek küçük esnafa destek olmaya çağırdı.

ŞEFİYAD’TAN ZİNCİR MARKETLERE KARŞI KÜÇÜK ESNAFI KORUMA ÇAĞRISI

Şemikler Fikri Altay Yalı Mahalleleri Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Kenan KAHRAMAN, “Pandemi sürecinde dükkanlarımız kapalı kaldı. Bizim kan emici olarak tanımladığımız mağazalarsa bu dönemde de faaliyetlerini sürdürebildi. Bizler küçük esnaflar olarak senelerdir zincir mağazalara karşı büyük bir savaş veriyoruz. Vatandaşın cebini, alım gücünü düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“EKMEĞİNİ YEDİĞİMİZ TOPRAKLAR İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Karşıyaka’nın tanınan esnaflarından Hakan SOLAK da Esnaf Kurultayı konuşmacıları arasındaydı. Solak, konuşmasında “Bu toprakların ekmeğini yiyor, suyunu içiyoruz. Bu topraklara borcumuz var!” dedi.

Yerli markaların yaratılmasının önemini vurgulayan Hakan Solak, “Karşıyakamızın yerli bir markası olsun istedim. Vatandaşımız kendi topraklarının insanlarının yarattığı markalardan alışveriş yapsın istedim ve iş hayatına adım attım” dedi.

ESNAFLARDAN YOĞUN İLGİ

Vatan Partisi’nin düzenlemiş olduğu Karşıyaka Esnaf Kurultayı’na esnaf yoğun ilgi gösterdi. Kurultayda pek çok vatandaş söz alarak sorunlarını ve çözüme dair önerilerini dile getirdi. Ortaklaşılan en önemli noktanın “küçük esnafı korumak” olduğu kurultayda Vatan Partisi’ne yeni üye olan vatandaşlara rozetleri takdim edildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.