KKTL için Hazine ve Merkez Bankası iki ayrı yoldan birleşiyor; anapara koruması farkıyla

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Resmi Gazete’nin 21 Aralık 2021 tarihli mükerrer sayısında, döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının hesap sahibinin talebi üzerine Türk Lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanmasına karar verdiğini duyurdu.

Hazine ve merkez bankası KKTL uygulamasında temel ve önemli fark KKTL’deki mevduatın vadesinden önce çekilmesi bir de TL’nin değer kazandığı döneme denk gelirse, Hazine uygulamasında T’nin değer kazanımı kadar anapara kaybı yaratması.  TCMB’de bu uygulanma yok.

TCMB açıklaması şöyle:

Hazine’nin açıklaması ise:

“Birikimlerini TL Mevduat olarak değerlendirilen vatandaşlarımızın kurdaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için sn Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi “kur korumalı TL vadeli mevduat” ürünü devreye alınmıştır

Ürün gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinden işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerinde kur değişim oranı kıyaslanacak; yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacaktır.

Kur farkı hesaplamaları için TCMB her gün saat 11.00’da USD döviz alış kuru yayınlayacaktır.

Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacaktır.

Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup; minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacaktır.

Sisteme isteyen her banka katılabilecektir.

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.