ABD’nin 3. Çeyrek büyümesi yukarı yönlü güncellendi

ABD Ticaret Bakanlığı, Temmuz-Eylül dönemine ait gayri safi yurtiçi hasılada (GSYH) nihai tahminlerini açıkladı. Ülkenin bu yılın üçüncü çeyreği için yüzde 2,1 olarak açıklanan GSYH büyümesi yüzde 2,3’e yenilendi.

ABD hükümeti, COVID-19 enfeksiyonlarındaki artış nedeniyle üçüncü çeyrekte ekonomik büyümenin yavaşladığını açıkladı. Açıklamada ekonomik faaliyetlerin hızlanmasıyla 1984’ten bu yana en iyi performansın kaydedilmesi yolunda ilerlemenin başladığı da belirtildi.

Ticaret Bakanlığı, Temmuz-Eylül dönemini kapsayan üçüncü çeyrekte, gayri safi yurtiçi hasılanın yıllık yüzde 2,3 oranında arttığını kaydetti.

Geçen ay yüzde 2,1 olarak açıklanan tahminlerde yukarı yönlü bir revizyon olsa da ABD ekonomisi, salgında birinci dalgayı kontrol altına almaya yönelik katı tedbirlerin ardından tarihi bir daralmanın yaşandığı 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana en yavaş döneminde.

Revizyona, önceden tahmin edilenden biraz daha fazla tüketici harcamaları ve işletme yatırımlarının neden olduğu düşünülüyor. Bu yükseliş, ihracattaki aşağı yönlü revizyonu kısmen dengeliyor.

Reuters haber ajansının anketine katılan ekonomistler, üçüncü çeyrek GSYİH büyümesinde, revize edilmemiş yüzde 2,1’lik bir büyüme tahmin ediyordu. Ekonomi ikinci çeyrekte yüzde 6,7 büyümüştü.

Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir