ABD işsizlik yardımı başvuruları pandemi öncesine döndü

ABD’de işsizlik yardımı için yeni yapılan başvuru sayısı geçtiğimiz hafta pandemi öncesi seviyenin altına indi. Tüketici harcamalarının artış göstermesi de ekonominin 2021 yılının sonunu güçlü bir şekilde getireceğine işaret etti.

ABD Çalışma Bakanlığı, 18 Aralık’ta sona eren haftada eyaletlerdeki işsizlik yardımı başvurularının sayısının mevsimsel ayarlamalar sonrasında değişmeyerek 205 bin olarak kayda geçtiğini bildirdi. Bu ayın başında başvurular en son 1969 yılında görülen seviyeye gerilemişti.

2020 yılı Nisan ayında işsizlik yardımı başvuruları rekor kırarak haftada 6 milyon 149 bine ulaşmıştı.

Bununla birlikte, fiyatlar üzerindeki baskının artmaya devam etmesi, Kasım ayında enflasyonun 1980’li yıllardan bu yana en büyük yıllık artışı göstermesine neden oldu. Perşembe günü açıklanan rakamlar, ABD’de Covid-19 enfeksiyon vakalarının Omicron varyantı nedeniyle hızlı artışa geçtiği döneme denk geldi. Omicron kaynaklı vaka artışlarının ekonomik büyümeye 2022 yılının ilk çeyreğinde sekte vurabileceği düşünülüyor.

ABD’de İşsizlik Yüzde 4,2’ye Düştü

İşsizlik yardımı başvuruları geleneksel olarak kış aylarında artışa geçiyor. Ancak son dönemde yaşanan eleman sıkıntısı, bu mevsimsel seyri değiştirdi ve son haftalarda yapılan başvuruların düşük olmasına yol açtı. ABD’de iş piyasasındaki sıkışıklık nedeniyle işsizlik oranı da son 21 ayın en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 4,2 olarak kaydedildi.

Ekonomik ve mali araştırmalar firması Wrightson ICAP’ten başekonomist Lou Crandall, “Bu yıl Aralık ayında işten çıkarılanların sayısının normalden düşük olması mevsimsel ayarlamalar yapıldığında işsizlik başvuruları sayısının tarihin en düşük seviyelerine gerilemesiyle sonuçlandı” dedi.

ABD’de Ekim ayında rekor sayılabilecek 11 milyon açık pozisyon bulunuyordu. Şirketlerin işe eleman alabilmek için maaşları yükseltmesi, tüketici harcamalarındaki artışa katkı sağladı.

ABD’de Üretici Fiyatlarında Rekor Artış

ABD Ticaret Bakanlığı’nın raporuysa ABD’deki ekonomik faaliyetlerin üçte ikisinden fazlasını oluşturan tüketici harcamalarının geçen ay binde 6 oranında arttığına işaret ediyor. Tüketici harcamalarında Ekim ayına ilişkin yükseliş oranı da revize edilerek daha önce bildirilen yüzde 1,3 yerine yüzde 1,4 olarak düzeltildi.

Kasım ayı sonundaki Şükran Günü döneminde seyahatin artması, tüketici harcamalarındaki artışın en önemli nedenlerinden biri oldu. Amerikalılar’ın Noel hediyesi alışverişine tedarik zincirindeki sorunlar nedeniyle rafların boş kalması korkusuyla erken başlaması, tüketici ürünlerine yapılan harcamaların zayıf kalmasına yol açtı.

VoA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.