Hazine Bakanı Nebati’nin ‘Çarpılan Küçük Yatırımcı Oldu’ Sözleri Tepki Odağı Oldu

Dolar’ın 18’e kadar çıkmasını bekleyip ardından açıklanan yeni formülle düşürülmesi sonrası ‘Çarpılan küçük yatırımcılar oldu’ diyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tepkileri üzerine çekti.

Son birkaç ayda Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında hızla değer kaybetmesi, birikimlerini korumak isteyen vatandaşların dövize yönelmesine neden oldu. Merkez Bankası’nın peş peşe gelen faiz indirim kararlarının ardından Türk Lirası hızla erirken dolar ve Euro’da tarihi seviyeler görüldü.

Hükümet, ‘Türkiye Ekonomi Modeli’ adını verdiği politikada kararlı olduğunu vurgularken dolar 18’i, euro da 20 TL’yi geçti.

Erdoğan açıkladı, döviz kurları geriledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Aralık Pazartesi akşamı kabine toplantısı sonrası ‘Kur korumalı TL vadeli mevduat’ formülünü duyurunca döviz kurları hızla geriledi. Yeni formülün işe yarayıp yaramayacağı tartışmaları sürerken dolar kasım ayı ortalarındaki 11 Lira seviyelerine geriledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün NTV’de katıldığı canlı yayında ‘Dövizdeki köpükten yanan küçük yatırımcı oldu. Aklı başındaki bir finansör Türkiye’de bu işlerin bir şekilde döneceğini bilir ama çarpılan küçük yatırımcılar oldu.’ dedi.

Nebati’nin bu sözlerinin ardından sosyal medyada pek çok kişi ‘Dolara müdahale için neden 18’i görmesi beklendi?’ diye sordu ve küçük yatırımcıyı çarpanın bizzat hükümet olduğunu savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.