1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Aramaları Otomatik Kaydetmek Artık Mümkün Olacak

Aramaları Otomatik Kaydetmek Artık Mümkün Olacak


Google, bilinmeyen numaralardan gelen çağrıları kaydetmeyi mümkün kılan yeni özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar belirledikleri numaralardan gelen çağrılarla birlikte bilinmeyen numaralardan gelen tüm çağrıları kaydetmeyi mümkün kılacak.

Günümüzde pek çok çağrı alıyoruz. Bunlar dolandırıcılık ya da suç vakasında da kullanılabiliyor. Bilinmeyen numaralardan ya da arayıp rahatsız eden çağrılar günümüzde hep can sıkıcı bi hal almıştı.

Google’ın üzerinde çalıştığı yeni özellik sayesinde, arama kaydı almak isteyen kullanıcılara kolaylık sağlayacak. Bu özellik kullanıcı isteğine bağlı olarak belirledikleri ya da bilinmeyen tüm numaralardan gelen aramaları kaydedebilecek.

arama kaydı

Ülkemiz yasaları gereği karşı tarafın izni olmadan ses kaydı almak doğrudan suç teşkil ediyor. Google, sunduğu bu özelliği aktif eden kullanıcıların sorumluluğunda olduğu konusunda uyarıyor.

Türk Ceza Kanunu’nun 12. maddesine göre, “Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, verilecek ceza bir kat artırılır.”

Özelliği aktif etmek için Android cihazınızın çağrı uygulamasında ‘Ayarlar’ menüsünden ‘Arama Kaydı’ bölümüne girmeniz ve burada bulunan ‘Aramaları Otomatik Kaydet‘ seçeneceğini akitf etmeniz yeterli. Daha sonra seçtiğiniz numaralardan gelen veya yalnızca bilinmeyen numaraları seçerek özelliği kullanabilirsiniz.

Yazı Kaynakları
https://www.reviewgeek.com/77307/google-is-testing-automatic-call-recording-for-unknown-phone-numbers/

Yorum Yap