1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. En Değerli 50 Giyim Markası Açıklandı

En Değerli 50 Giyim Markası Açıklandı


Brand Finance, her yıl düzenli olarak yayınladığı “Apparel 50” listesi yine yayında. En değerli 50 giyim markasının sıralandığı listede Nike yine zirvede yerini aldı.

Bir yılı aşkın süredir etkisini devam ettiren koronavirüs salgını nedeni ile tüm dünya evine kapanmıştı. Neredeyse her sektörde büyük zararlar yaşatan salgın etkisini hâlâ devam ettirmekte. Fakat bu durum, bazı sektörlerin büyümelerine engel olmadı. Dünyanın önde gelen marka değerleme danışmanlığı şirketi Brand Finance, son yayınladığı liste ile bu duruma kanıt sundu.

Brand Finance, giyim sektöründeki en değerli 50 şirketi sıralayan “Apparel 50” listesini bugün yayınladı. Listenin ilk sırasında, son altı yıldır zirveyi kimseye kaptırmayan Nike yer aldı. Böylece Nike, 30.443 milyar dolarlık değeriyle yedinci kez üst üste “en değerli giyim markası” unvanını elde tutmayı başardı. Nike’ın geçtiğimiz yıl değeri 34.792 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Sektörde büyük gerileme oldu:

Apparel 50

Nike’ı ikinci sırada takip eden marka ise 15,599 milyar dolarlık değeriyle Gucci oldu. Görüldüğü gibi Nike, en yakın rakibine iki katı aşkın bir fark attı. Sırayı üçüncü olarak 14,858 milyar dolarlık değeriyle Louis Vuitton takip etti. Nike’ın en büyük rakibi olan Adidas ise 14,342 milyar dolarlık değeriyle listenin dördüncü sırasında yer aldı. En fazla değer kaybeden üçüncü marka ise iç giyim markası Victoria’s Secret oldu. Victoria Secret, 1 yıl içinde %22 değer kaybetti ve şu anda 4.2 milyar dolarlık bir değere sahip.

Bu zorlu döneme rağmen sektörde büyük bir büyüme göstererek listeye adını yazdıran yeni şirketler de olmadı değil. Bu yılın en hızlı büyüyen markası 68’lik muhteşem bir büyümeyle 2,7 milyar dolar değerine ulaşan Fila oldu. Geçtiğimiz yıl marka listenin 50. sırasında yer alırken, bu yıl 33.sıraya yükseldi.

Spor ve dış mekan konusunda lider olan markalar arasında yer alan The North Face 16. sırada, Anta 17. sırada, Puma 20. sırada ve Under Armour 29. sırada yer aldı. Sektöre bakıldığında koronavirüsün etkisi açık bir şekilde görülüyor. Geçtiğimiz yıl 301,9 milyar dolar değere sahip sektör, bu yıl 276,4 milyar dolara düşerek %8 değer kaybetti.

Yazı Kaynakları
https://www.ispo.com/en/markets/brand-ranking-nike-worlds-most-valuable-apparel-brand

Yorum Yap