1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Facebook, Uçtan Uca Şifreleme Özelliğini Erteledi

Facebook, Uçtan Uca Şifreleme Özelliğini Erteledi

Veri gizliliği ihlalleri ile sık sık gündem olmayı başaran Facebook, bu kötü şöhretine çok da yardımcı olmayacak bir açıklamada bulundu. Instagram Direct ve Messenger uygulamasına bir süre daha uçtan uca şifreleme özelliğinin gelmeyeceği açıklandı.


Söz konusu kişisel verilerin gizliliği olduğunda, bu konu da en az güvenilen şirketlerin başında hiç şüphe yok ki Facebook geliyor. Geçtiğimiz senelerde Cambridge Analytica davası ile beraber bu konu da hayli zorlu vakitler yaşamakta olan Facebook, bu olay sonrası imajını düzeltmek için epey uğraştı.

Tabii ki imajı düzeldi ve insanlar artık Facebook’a daha çok güveniyor demek mümkün değil. Ama hemde hala milyarlarca WhatsApp, Facebook ve Instagam kullanıcısı olduğunu düşünürsek, Facebook’un bu kötü şöhretinin kendine kötü nerdeyse hiçbir etkisi olmadığını söyleyebiliriz. Tabii ödediği milyarlarca dolarlık cezaları görmezden gelirsek. Facebook’un veri gizliliği konusunda kullanıcılarına vermiş olduğu önemli sözlerden biri Messenger ve Instagram Direct’te konuşmaları garanti altına almak için uçtan uca şifreleme getirmekti. Ancak gelen son haberlere göre bu da çok yakın bir zamanda gerçekleşmeyecek.

Faceook 2022’de mesajlaşmaları şifreleyecekler:

ınstagram

Ülkemizde geride bıraktığımız aylarda yeni gizlilik protokolü ile gündeme gelen ve tepki toplayan WhatsApp, şu anda Facebook’un mesajlarda uçtan uca şifreleme özelliği sunan tek uygulaması. Ancak Facebook 2019 senesinde Messenger ve Instagam Direct’te de bu özellik ile mesajların korunacağını açıklamıştı. Fakat sonrasında bu süre ertelenmiş, milyarlarca insanın mesajlaşmak için sık sık kullanmış olduğu bu iki uygulamaya uçtan uca şifreleme özelliği gelmemişti.

Facebook’tan gelen son açıklamaya göre bu 2021’de de gerçekleşmeyecek. En erken 2022’de bütünüyle uçtan uca şifreleme kullanımına geçiş yapılabileceğini belirten Facebook’a göre bu bir hayli uzun bir süreç ve geliştirmeler için çalışmalar devam ediyor. Beklentiler ise en erken 2022 senesinde Instagram Direct ve Messenger’da uçtan uca şifrelemenin kullanıma sunulması. Tüm bu ertelemelerin şirketin zaten zedelenmiş olam imajına daha kötü etki edeceği ise kesin.

Yazı Kaynakları
https://www.makeuseof.com/facebook-messenger-instagram-direct-chats-wont-encrypted-until-2022/

Yorum Yap