1. Ana Sayfa
  2. Mobil Uygulama
  3. Google, Play Store’daki Yanıltıcı Uygulamaları Kaldırıyor

Google, Play Store’daki Yanıltıcı Uygulamaları Kaldırıyor

Google, Play Store'da bulunan ve kullanıcıları yanıltarak indirme elde eden uygulamalar ile mücadele etmek adına yeni bir politika yayınladı. Yeni politika ile uygulamaların yanıltıcı isim, uygulama ikonu gibi öğeler kullanmasının önüne geçecek.


Google, milyonlarca Android kullanıcı tarafından kullanılan Play Store’da kullanıcılarını mağdur eden yanıltıcı içerikler ile mücadelede önemli bir adım attı. Uygulamaları temsil etmeyen isimleri ve görselleri noktasında yanıltıcı bulunabilecek içeriklere yer verilmemesi adına yeni bir politika yayınlayan Google, bu sayede kullanıcılarına daha güvenilir bir çevrimiçi mağaza ortamı sunmayı hedefliyor.

Yayınlanan politikayla uygulamalar hakkında alının yeni kararlar, Google tarafından detaylıca ve geniş örneklerle anlatılmış durumda. Politakaya uymayan uygulamalar platformda indirmeye sunulmayacak ve tamamen platformdan silinecek.

Yeni politika 3 kural üzerinde şekillenmiş durumda:

play store

Google, paylaştığı geliştirici politakasının üzerinde 3 farklı kural üzerinde duruyor. Bunlardan ilki uygulama isimlerinin 30 karakterden uzun olmaması. Aynı zamanda ‘top, free, download’ gibi uygulama ile doğrudan ilgisi olmayan, kullanıcıları yanıltan ifadeler kullanılmayacak. Son olarak ‘2020’nin en çok indirileni‘ ya da ‘2021’nin en sevilen oyunu‘ gibi yanıltıcı ifadelerin uygulama ikonlarında bulunmasının önüne geçecek.

Google’nın yeni politakası yalnızca uygulama adı ve ikonları ile sınırlı değil. Play Store’da bulunan uygulama içi görüntüler de denetlenecek. Uygulamayı doğru şekilde yansıtmayan, az önce bahsettiğimiz gibi ‘top, free, download, best’ gibi ifadeler içerecen görüntüler ve videolara yer verilmeyecek. Google’ın Play Store’da daha güvenli bir mağaza ortamı sunmak adına geliştirdiği bu yeni politikası, ilk olarak 2021’in ikinci yarısından itibaren uygulamalarda geçerli olacak.

Yazı Kaynakları
https://android-developers.googleblog.com/2021/04/updated-guidance-to-improve-your-app.html

Yorum Yap