1. Ana Sayfa
  2. Mobil Uygulama
  3. Instagram, Hikayeler İçin İki Yeni Özellik Test Ediyor

Instagram, Hikayeler İçin İki Yeni Özellik Test Ediyor


İki farklı kullanıcı tarafından ortaya çıkan ekran görüntülerine göre Instagram, canlı yayın ve hikayeler için yeni özellikler üzerinde çalışıyor. Söz konusu özellikler ile kullanıcılar, canlı yayın izlerken uygulamayı kullanmaya devam edebilecekler ve paylaşılan hikayeyi kimlerin görebileceğine dair daha fazla seçecekleri olacak.

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, bünyesinde 1 milyardan daha fazla kullanıcı barındırmasına rağmen hem yeni kullanıcılar kazanmak hem de mevcut kullanıcılarına daha kullanışlı bir ortam yaratmak için yeni özellikleri geliştirmeye devam ediyor. Buna göre Instagram, geliştirmekte oldukları iki yeni özelliği yakında kullanıcılarına sunacak. Bunlardan biri canlı yayınlar bir diğeri hikayeler için.

Instagram’ın canlı yayın özelliği, kullanıcıların takipçileriyle interaktif bir bağlantı kurmasını sağladığından sevilen bir özellik olsa da canlı yayını izledikleri sırada uygulama içinde başka hiçbir şey yapamadıklarından gelecek olan özelliğin kullanıcılara daha fazla özgürlük sunması gerektiği düşünülüyor.

Instagram’ın canlı yayınlar üzerinde çalıştığı özellik:

ınstagram

InstaLeaks tarafından edinilen bilgilere göre Instagram, bu özgürlüğü nihyet sunmaya hazırlanıyor. Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz üzere Instagram, canlı yayın özelliği için bir resim içinde resim (PiP) desteği sunmaya hazırlanıyor. Bu sayede kullanıcılar, izlemekte oldukları canlı yayını ekranın bir köşesinde yer alacak şekilde küçülterek izlemeye devam ederken bir yandan da uygulama içinde gezinti yapmaya deva edebilecekler.

Alessandro Paluzzi tarafından ortaya atılan bir başka özellik ise hikaye paylaşımlarına yeni bir gizlilik filtresi getirecek gibi görünüyor. Paluzzi, özelliğin tam olarak ne işe yaradığını bilmediğini ifade ederken; söz konusu özelliğin paylaştığınız bir hikayeyi yalnızca takipçilerinizin ya da karşılıklı olarak takipleştiğiniz kişilerin görmesini sağlayabileceğini belirtiyor.

Bir hikayeyi yalnızca takipçilerinizle ya da karşılıklı takipleştiğiniz kişilerle paylaşabileceksiniz

ınstagram

Aslına bakacak olursak Paluzzi tarafından ortaya çıkarılan filtre, Instagram’ın hikaye paylaşımları için getirmiş olduğu ilk filtre değil. Instagram daha önce de hikaye paylaşımları için getirdiği “yakın arkadaşlar” özelliği ile kullanıcıların hikayeleri yalnızca diledikleri kişilerle paylaşabilmesini mümkün kılmıştı.

Instagram, bahsettiğimiz iki özelliği de test ediyor ve özelliklerin ne zaman yayınlanacağı ya da yayınlanıp yayınlanmayacağı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor.

Yazı Kaynakları
https://www.digitalinformationworld.com/2021/04/instagram-is-testing-private-stories.html

Yorum Yap