1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Eski Google Çalışanlarından Rakip Arama Motoru: Neeva

Eski Google Çalışanlarından Rakip Arama Motoru: Neeva


Eski Google üst düzey yöneticleri, Google ile yolları ayırdıktan sonra yeni arama motoru olan Neeva üzerinde çalışmalar sürdürdü. Şuan için beta aşamasında olan arama motoru Google’a rakip olabilir.

Arama motoru denildiğinde hepimizin aklına gelen dev şirket Google’ın miadı yakın gelecekte olabilir. Güçlü rakipler ile sürekli kıyasıya bir mücadele halinde olan Google’a yeni bir rakip daha geliyor.

Bing ve Internet Explorer gibi arama motorlarını uzun zaman önce gerisinde bırakıp bir süredir pazarın tek hakimi olmayı başaran Google, beklenmedik bir rakip ile karşı karşıya kalabilir. Yeni arama motoru Neeva, eski Google üst düzey yöneticilerinin ortaya çıkardığı uzun soluklu bir girişim.

Eski Google çalışanlarından büyük girişim

neeva arama motoru

Neeva kadrosunda bulunan önemli isimlerden Sridhar Ramaswamy, daha önce Google Ads’den sorumlu başkan yardımcılığı görevini sürdürmüştü. Bir diğer önemli isim olan Vivek Raghuanthan ise YouTube’da para kazanma politikaları ile ilgili çalışmalar sürdürdüğü gösteriliyordu.

Önemli isimler arasında yer alan bir başka isim ise LinkedIn’in kurucu ortaklarından Reid Hoffman da yeni arama motorunun yatırımcıları arasında önemli yere sahip. Neeva önümüzdeki günlerde güçlü altyapısı ile ses getirecek gibi görünüyor.

Şu an için beta aşamasında olan arama motorunun diğerlerinden farkı olacak. Arama moturu daha kişiselleştirilebilir ve reklamsız olacak. Günümüz sorunu haline gelen kullanıcı gizliliğine de büyük özen gösterecek.

Yazı Kaynakları
https://girisimler.net/icerik/neeva-arama-motoru/

Yorum Yap