1. Ana Sayfa
 2. Oyun
 3. Dolu Dolu Oyun Oynayabileceğiniz 4 Bulut Oyun Servisi

Dolu Dolu Oyun Oynayabileceğiniz 4 Bulut Oyun Servisi


İlk Google Stadia olarak duyurulan yeni bir dönemin başlangıcı ‘bulut oyun sistemleri’, oyun camiasının ‘gelecek’ olarak gördüğü yeni atılım olmuştu. Sizler için Türkiye’de hizmet veren 4 bulut oyun sistemini derledik.

Son yıllarda artan dolar kuru, ülkemizde yeni oyun ve konsolları takip etmek isteyen oyuncuları üzmüş durumda. Birçok kişi tanıtılan yenilikleri video platformları üzerinden takip ediyor. Şu an için yeni konsollar küçük servet değerinde olmasından, satın alamayan oyuncu sayısı bir hayli yüksek. Günümüzde PS5’in çıkışıyla birliklte “6 çıksa da 5 alsak” benzeri söylemler herkes tarafından duyulmaya başlandı. Henüz yeni bir girişim olan ve oyun camiasının gelecek olarak gördüğü bulut oyun sistemleri, oyuncular için yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülüyor.

Yeni teknoloji olan ‘Cloud gaming‘ adıyla duyurulan sisteme konsol sahibi olmadan ulaşmak mümkün. Bu sisteme dahil olmak için konsol sahibi olmanıza veya özellikleri yüksek bir bilgisayara sahip olmanız gerekmiyor. Nasıl mı? Sizler için hazırladığımız makalemizde “Cloud gaming nedir, neye yarar?” gibi sorulara yenıt verdik, başarılı 5 bulut oyun servisini kısaca tanıttık.

Cloud gaming nedir?

gaming

Türkçe karşılığı olarak ‘bulut tabanlı oyun servisleri’ diyebileceğimiz, ‘bulut oyunlar’ oynatan bu sistem sayesinde istediğimiz oyunu ek bir donanıma ihtiyaç duymadan oynayabiliyoruz. Bilgisayar, telefon, tablet, televizyon gibi cihazlar üzerinden hizmet aldığımız servislere bağlanıyoruz. Servisten seçtiğimiz oyunu sistem, sunucularına yönlendirerek kolaylıkla oynamamızı sağlıyor.

Örnek vermek gerekirse; GTA 5 oynayamadığımız bir bilgisayardan söz konusu teknoloji aracılığı ile istediğimiz oyunu saniyeler içinde açıp oynayabiliyoruz. Oyunu indirmemize, dosya kurulumları ile uğraşmamıza gerek kalmıyor. İnternet bağlantığımızın oluğu her yerden ulaşabiliyoruz. Bunun için de güçlü bir internet altyapısına sahip olmamız gereiyor. Bir başka örnek olarak Google Stadia, en az 10 Mbps’lik bir internet hızı öneriyor. Bulut oyunların çalışma mantığını öğrendiğimize göre, Türkiye’de de hizmet sağlayan bulut oyun servislerine göz atalım.

Geniş oyun kütüphanesine sahip Google Stadia:

 • Stadia Pro: $9.99/ay
 • Stadia Premiere: $99.99/tek seferlik
 • Stadia Controller: $69
 • 100’den fazla oyun
 • 2 milyon üzeri kullanıcı
 • Çıkış yılı: 2019

Sektörün zirvesinde bulunan Google Stadia, kullanıcılarına 1 ay ücretsiz deneme sürümü ve ek olarak 2 farklı abonelik seçeneceği sunuyor. Bulut oyun servisi, iyi bir internet altyapısı kullandığınız takdirde 4K HDR 60 fps görüntü ve 5.1 surround ses sağlıyor. Aylık ödeme sistemi üzerine olan paketi Stadia Pro, kullanıcıya hem ücretsiz hem satın alınabilir oyunlar sunuyor. Abone kaldığınız sürece ücretsiz olarak gelen oyunları kütüphanenizde barındırarak oyun sayınızı arttırabiliyorsunuz.

Stadia Pro paketinin üstü olan Stadia Premiere tek sefer satın alım sonrası sınırsız süre boyunca Stadia üyesi olmanıza olanak sağlıyor. Ancak oynamak istediğiniz her oyunu satın almanız gerekiyor. Ayrıca Google Stadia oyuncularına özel tasarlanmış bir oyun kumandası ile karşımıza çıkıyor. Bu kumanda sayesinde Stadia’da sunulan özellikleri kolaylıkla kontrol edebiliyorsunuz.

Yakın tarihte Türkiye pazarına giriş yapan Nvidia GeForce Now:

 • Premium: 75 TL/ay
 • Özel teklif: 150 TL/3 ay  
 • Sahip olduğunuz oyunlarla kullanılıyor
 • 5 milyon üzeri kullanıcı

Cloud gaming teknolojisine farklı bir bakış açısı ile yaklaşan Nvidia, her kullanıcısı için ayrı bir bilgisayar atıyor. Steam ve Epic Games gibi platformlarda sahip olduğunuz oyunları çok kısa süreler içinde size atanan sanal bilgisayara indiriyorsunuz. Nvidia GeForce Now kullanıcılarına 3 farklı abonelik seçeneği sunuyor. Ücretsiz üyelikte her ay 1 saat oyun süresi veriliyor ve oynamak istediğiniz için bir sıra beklemeniz gerekiyor. Bir üst aboneliği olan Premium aboneliğinde ise RTX özelliği ve sınırsız süre tanınıyor. Nvidia; Windows, MacOS, iOS, Android ve Nvidia Shiled cihazları destekliyor.

Game Pass kullanıcılarını da unutmayan Microsoft xCloud:

 • Ultimate Game Pass: 45 TL/ay
 • 200’den fazla oyun
 • 1 milyon üzeri kullanıcı
 • Çıkış yılı: 2019

Henüz beta sürümde olan hizmet şimdilik sadece Android cihazlarda kullanılabiliyor. Sadece mobil cihazlara sınırlı olduğu için de en fazla 720p görüntü çözünürlüğü sağlıyor. Xbox Ultimate Game Pass sahibi oyunların yararlanabildiği xCloud, şuan için Türkiye’de görmesek de desteklenen ülke sayısını her geçen gün arttıyor. Paketlerini şu şekilde sıralayacak olursak; tek paket olarak karışmıza çıkıyor. Game Pass sayesinde düşük fiyatlı ya da ücretsiz birçok oyunu kullanıcılarına sunuyor.

Milyon kullanıcı sayısı ile Vortex:

 • Basic üyelik: $9.99/ay
 • Pro üyelik: $19.99/ay
 • Ultra üyelik: $29.99/ay
 • 170 oyun
 • 6 milyon kullanıcı
 • Çıkış yılı: 2017

Odak noktası mobil cihazlar olan bir diğer servis ise Vortex. Android 5 ve üstü cihazları destekleyen Vortex, mobil cihazların yanı sıra Windows ve macOS platformlarda da kullanılabiliyor. Üç abonelik seçeneği ile karşımıza çıkan paketlerden, biri 78, diğer ikisi 170 oyun sunuyor. Kullanıcıya sunulan oyun süresi de bu paketlerle ilişkili olarak ucuzdan pahalıya 50, 80 ve 140 saat olarak belirlenmiş. Ülkemizde hizmet veren Vortex’in üç abonelik seçeneceğide HD görüntü kaltiesi sunuyor. Full HD özelliği ise yakın bir tarihte Pro ve Ultra seçenekleri ile gelecek.

Yorum Yap