1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Elon Musk, Starship SN11’in Patlama Nedenini Açıkladı

Elon Musk, Starship SN11’in Patlama Nedenini Açıkladı


SpaceX CEO’su Elon Musk, Starship SN11’in infilak etme nedenini açıkladı. Musk’ın açıklamasına göre küçük bir metan sızıntısı, devasa büyüklükte roketin havaya uçmasına neden oldu.

Dünyanın en büyük uzay şirketi olan SpaceX, insanları Mars’a ve Ay’a götürmeyi amaçlayan roketi Starship, 30 Mart’ta gerçekleştirilen fırlatma testi sonrası inişe geçtiği sırada infilah etmesiyle başarısız olmuştu.

SpaceX’in kurucusu olan iş insanı Elon Musk, doğal afetler ve kamera arızaları nedeni ile görüntülenmeyen kaza hakkında Twitter hesabı üzerinden yeni açıklamalarda bulunarak devasa roketin neden infilak ettiğini açıkladı.

Twitter üzerinden bir takipçisinin SN11 ile ilgili soruları üzerine yanıt veren Musk, “Nispeten küçük bir CH4 (metan) sızıntısı, ikinci motorda yangına yol açtı ve elektronik sistemlerin bir kısmını kızarttı. Bu da aracın inişe başladığı sırada CH4’ün itici pompasında yanıcı gaz basıncının artmasına neden oldu.” diyerek SN11’in infilak etme nedenini açıklamış oldu.

Yazı Kaynakları
https://www.indyturk.com/node/340876/bi%CC%87li%CC%87m/elon-musk-yeni-starship-prototipinin-neden-patlad%C4%B1%C4%9F%C4%B1n%C4%B1-a%C3%A7%C4%B1klad%C4%B1

Yorum Yap