1. Ana Sayfa
  2. Mobil Uygulama
  3. WhatsApp, ‘Kaybolan Mesajlar’ Özelliğine Yeni Eklentiler Getiriyor

WhatsApp, ‘Kaybolan Mesajlar’ Özelliğine Yeni Eklentiler Getiriyor


WhatsApp, geçtiğimiz aylarda kullanıcılara yeni biz özellik sunmuştu. Kaybolan mesajlar olarak duyurulan bu özellik ile sohbetteki mesajlar isteğe bağlı 7 gün sonra siliniyordu. Bu özellik herkesin kullanımına sunulacak.

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘a yeni bir özellik gelmişti. Geliştiriciler bu özelliği “Kaybolan Mesajlar” olarak isimlendiriyor ve farklı uygulamalarda bulunan kaybolan mesaj/medya özelliğinden biraz farklı çalışma mantığı var.

Aslına bakacak olursak ilk olarak Snapchat‘le hayatımıza giren “kaybolan gönderiler” özelliği, platformun popülerleşmesi üzerine geliştiricileri harekete geçirmişti. Sosyal medya devi Facebook, sürece sonradan dahil olsa da kullanıcılarına bu tür özellikleri sundu. WhatsApp, Facebook ve Instagram’da gördüğümüz hikayeler özelliği, “kaybolan gönderiler” konusuna en net örnek olacaktır. WhatsApp’a gelen özellik ise tamamen sohbet içeriğine odaklı olup kullanıcılarının mesajları tek tek silme derdinden kurtarıyor.

WhatsApp “Kaybolan Mesajlar” özelliği şu şekilde;

whatsapp

Kaybolan gönderiler özelliğine farklı bir bakış açısı getirerek diğer uygulamalarından ayıran Facebook, WhatsApp’ta kullanıcının seçimine sunuyor. Kullanıcı isteğe bağlı sohbetleri, Instagram ve Facebook’un 24 saatlik kuralının dışına çıkarak 7 gün sonra otomatik silinmesine ayarlayabiliyor. Kullanıcılar henüz mesajların hangi süre zarfında silineceğine karar veremeseler de özelliği kapatıp açma hakkına sahipler.

WhatsApp tarafından 2020 yılı Kasım ayı içerisinde getirilenen özellik, hem Android hem de iOS kullancılarına sunulmuştu. Geliştirmekte oldukları yeni eklentilerinde kısa süre içerisinde beta sürecinden geçirerek tüm kullanıcılara sunulacağını söyleyebiliriz.

Android WhatsApp uygulamasının son beta sürümünde kullancının iki seçenecek arasında seçim yapılması mümkün oluyor. Ayrıca grup sohbetlerinde yönetici olamayan kişilerde kaybolan mesaj özelliği kullanabiliyor. Özellik şu anda sadece beta katılımcısı olan kullanıcılara sunulmuş durumda.

Yazı Kaynakları
https://www.fastcompany.com/90572388/whatsapp-disappearing-messages-like-snapchat

Yorum Yap