1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Xiaomi, Depolama Alanını ‘Sanal RAM’ Olarak Kullanacak

Xiaomi, Depolama Alanını ‘Sanal RAM’ Olarak Kullanacak

Bir yazılımcı, Xiaomi'nin MIUI 12.5 için geliştirme aşamasında olan bir özelliği ortaya çıkardı. Yazılımcının tespitlerine göre Xiaomi, yeni arayüzünde depolama alanının RAM gibi kullanılabilmesini sağlamaya çalışıyor. Sanal RAM ya da genişleyen RAM olarak isimlendirilen özellik, kullanıcı deneyimini gözle görülür biçimde iyileştirecek.


Son yılların en popüler teknoloji şirketlerinden olan Xiaomi‘nin akıllı telefonlarını kullanan tüketiciler, bu cihazların daha çok RAM kapasitesinden şikayetçiler. MIUI arayüzünü yeterince verimli yapmayı başaramayan mühendisler, RAM tüketimini makul seviyede yayamadıkları için sistemsel donmalar ya da uygulamaların çökmesine yol açıyorlar. Kullanıcıların da bu durumdan rahatsız olduklarının farkında olan mühendisler, şimdi sorunu baştan sona çözecek yeni özellik üzerinde çalışıyor gibi görünüyorlar.

Kacper Skrzypek isimli bir yazılımcı, MIUI 12.5‘in kodları arasına gizlenmiş bir özelliğin geleceğini tespit etti. “Sanal RAM” ya da “genişleyen RAM” olarak isimlendirilen bu özellik, telefonların depolama alanlarının bir bölümünü kullanarak RAM işlevi görmesini sağlıyor. Microsoft’un yıllardır imkan tanıdığı bir teknoloji olan “sanal RAM” yakın bir zamanda Xiaomi kullanıcılarının da hizmetine sunulacak gibi görünüyor.

Özellik şu an için geliştirme aşamasında

MIUI 12.5

Ne Xiaomi ne de Skrzypek, şu an için geliştirme aşamasında olan sanal RAM teknolojisinin kullanıcılara sunulacağı tarihe ilişkin bir şey söylemiyor. Ancak böylesi bir özelliğin çok önemli olduğunu, Xiaomi telefonların kullanılabilirliğinin artıp, cihazlara az da olsa nefes alabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü bu özellik cihazlarda kullanıcılara depolama alanlarının bir bölümünü RAM gibi kullanarak, telefonlarına ekstra bellek sağlayabilecek.

Az önce de belirttiğimiz gibi, bu teknoloji zaten Windows gibi işletim sistemlerinde uzun süredir kullanılıyordu. Ancak özellik bilgisayarlar ile sınırlı kalmamış, bazı akıllı telefon modellerinde de bu özellikten faydalanılmış. Örneğin Vivo X60 ve OnePlus 9 gibi modeller, daha fazla bellek gerektiğinde sanal RAM teknolojisini devreye sokarak, kullanıcıları için daha iyi bir deneyim sunmuş oluyor. İşte Xiaomi’nin üzerinde çalıştığı bu özellik kullanıma sunulabilirse, kullanıcıların büyük bir sorununa çözüm getirmiş olacak.

Yazı Kaynakları
https://www.gizchina.com/2021/04/29/xiaomi-is-testing-the-virtual-expansion-of-the-ram/

Yorum Yap